5 2 Grabarczyk

Łukasz grabarczyk jest neurochirurgiem specjalizującym się również w leczeniu bólu. Fot. Jarosław żukowski

Doktora Łukasza Grabarczyka spotykamy w kętrzyńskiej Klinice Ortopedycznej. Neurochirurg z Kliniki Uniwersyteckiej w Olsztynie raz w miesiącu jest w Kętrzynie, by przyjmować pacjentów skarżących się na bóle kręgosłupa. Z lekarzem rozmawiał Jarosław Żukowski.

Neurochirurgia zajmuje się operowaniem głowy, mózgu i kręgosłupa.
W tej chwili choroby kręgosłupa są prawdziwą epidemią. Można by żartować, że dzisiaj trudno znaleźć człowieka, którego kręgosłup nie boli. Oczywiście nie wszystkich trzeba operować, ale na pewno wszystkich trzeba leczyć dobrze. Z tego względu chętnie wszystkim służymy swoją wiedzą i doświadczeniem. Od pewnego czasu przyjmujemy tutaj w Kętrzynie, w klinice ortopedycznej.

Z jakimi schorzeniami do pana przychodzą pacjenci w Kętrzynie?
W większości przypadków przychodzą do nas pacjenci z chorobami kręgosłupa. Bardzo często są to osoby bardzo schorowane, które do tej pory nie mogły znaleźć pomocy.

To bolesna prawda o naszym systemie ochrony zdrowia.
W tym wypadku sprawa jest wyjątkowa, bo przecież ośrodki neurochirurgiczne znajdują się wyłącznie w dużych centrach, w miastach wojewódzkich, uniwersyteckich. Dobrze, że macie taką klinikę w takim mieście jak Kętrzyn, będzie można pomóc wielu potrzebującym pacjentom.

Dlaczego więc lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie kierują tych pacjentów do was?
Lekarze dają skierowania, ale skorzystać z niego to już zupełnie inna historia. To spore wydarzenia dla człowieka, który musi przejechać 100 czy 200 kilometrów do lekarza, potem się jeszcze zarejestrować i poczekać w kolejce. Gdy zauważymy, że dotyczy to w większości przypadków osób starszych czy schorowanych, to widzimy skalę problemu.

Rozmawiałem z jednym z pana pacjentów, który żalił się, że pracował 46 lat, płacił składki zdrowotne i teraz kiedy go boli musi czekać na rehabilitację nawet 2 lata.
To prawda. Ale przecież też jest tak, że bardzo dużo ludzi choruje. Musimy pamiętać, że ośrodków rehabilitacyjnych czy ośrodków neurochirurgicznych jest w kraju ilość ograniczona. Trochę będę tłumaczył, może nie system zdrowia, ale samych lekarzy. Nas jest naprawdę niewielu. Około stu w całej Polsce.

Specjalizuje się Pan również w leczeniu bólu.
Mówię o tej specjalizacji jako o terapii bólu. To interwencyjne leczenie bólu, czyli nie tylko bólu dyskopatycznego. Zajmuję się neuralgią bólu trójdzielnego czy stymulacją rdzenia czy stymulacją rdzenia kręgowego w śpiączce. Zajmuję się także chorobą Parkinsona. Operacyjnym leczeniem choroby Parkinsona, otwartej operacji na mózgu, stymulacji mózgu, czyli tak naprawdę leczeniem bólu. Bo ból nie zawsze ma taką przyczynę, którą widzimy. To nie zawsze jest wypadnięty dysk, czy choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Czasami ból jest, bo po prostu jest. Wynika nie tyle z uszkodzenia kręgosłupa, ale na przykład złego funkcjonowania całego układu nerwowego i wtedy ten ból się nasila. Może być tak, że po wszczepieniu protezy biodra, czy kolana ból przewlekły utrzymuje się nadal, wówczas można wykonać zabieg termolezji – przecięcia nerwów w okolicy danego stawu, tak żeby zlikwidować ból. Tego typu zabiegi operacyjne i inne będę chciał wykonywać w Klinice ortopedycznej w Kętrzynie.

Od kiedy Pan doktor przyjmuje w Kętrzynie?
Od niedawna przyjmujemy w Kętrzynie i tutaj po konsultacji jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pacjent wymaga leczenia operacyjnego, czy nie. Bo o to przede wszystkim chodzi. Być może już niebawem będziemy w stanie przeprowadzić podstawowe leczenie już tu na miejscu, w Kętrzynie, po to, by pacjenci nie musieli jeździć z bolącym kręgosłupem. Podstawowe zabiegi, takie jak blokada nadtwardówkowa, czy terapia manualna może być przeprowadzona w Kętrzynie. Będziemy sukcesywnie rozszerzali tę działalność po to, żeby dostęp do świadczeń był coraz większy. Każdemu należy się godne leczenie i prawidłowe leczenie.

ZGŁOSZENIA
Prywatna Klinika Ortopedyczna Medi-Prof. w Kętrzynie, ul. Daszyńskiego 30. www.medi-prof.pl